Εκδρομή στα Λουτρά Πόζαρ

Διήμερη εκδρομή στα Λουτρά Πόζαρ διοργάνωσε το δεκαπενταμελές συμβούλιο του σχολείου μας και  πραγματοποιήθηκε στις 14-15 Μαΐου 2022 με τη συμμετοχή αρκετών μαθητών και εκπαιδευτικών. Συγκεκριμένα, την πρώτη μέρα επισκεφτήκαμε την μονή του Ιωάννου Προδρόμου που βρίσκεται έξω από τη Βέροια και στη συνέχεια την Παναγία Σουμελά που βρίσκεται στις πλαγιές του Βερμίου, κοντά στο χωριό Καστανιά.  Σταματήσαμε   στο εκπληκτικό πάρκο Ελιά της Βέροιας  για φαγητό και καφέ. Τέλος,  το απόγευμα φτάσαμε στο Λουτράκι Αριδαίας. Απολαύσαμε τα ιαματικά  νερά των λουτρών  που αναβλύζουν σε θερμοκρασία 37°C, με αξιόλογη χημική σύσταση. Το θερμό νερό έχει  ιαματική δράση και είναι πόσιμο. Οι επισκέπτες το χρησιμοποιούν για λουτροθεραπεία, τόνωση και χαλάρωση, ενώ τα νερά βοηθούν στην καταπολέμηση κυκλοφορικών, αναπνευστικών, ρευματοειδών, γυναικολογικών και δερματολογικών παθήσεων. Το βράδυ ακολούθησε φαγητό και γλέντι σε τοπική ταβέρνα.

Τη δεύτερη μέρα, αφού απολαύσαμε το ιαματικό μας λουτρό, αναχωρήσαμε για την Έδεσσα. Θαυμάσαμε τους εκπληκτικούς καταρράκτες στο πάρκο των καταρρακτών, περιηγηθήκαμε στην πόλη και  γευτήκαμε τα τοπικά εδέσματα.  Στην  επιστροφή ήπιαμε τον καφέ μας στον Πλαταμώνα και επιστρέψαμε  στη Λάρισα με όμορφες εικόνες και αναμνήσεις.